WHOİS

Listen to this post
Voiced by Amazon Polly

Her yıl milyonlarca birey, işletme, kuruluş ve hükümet alan adlarını kaydeder. Her biri, isim, adres, e-posta, telefon numarası ve idari ve teknik iletişim bilgilerini içerebilecek tanımlama ve iletişim bilgilerini sağlamalıdır.

Bu bilgiler genellikle “WHOIS verileri” olarak adlandırılır.

WHOIS hizmeti tek, merkezi olarak işletilen bir veritabanı değildir. Bunun yerine, veriler kaydediciler ve kayıt defterleri olarak bilinen bağımsız varlıklar tarafından yönetilir. Kayıt memuru olmak isteyen herhangi bir kuruluş ICANN akreditasyonu kazanmalıdır.

WHOIS verileri, sistem sorunlarını gidermek, İnternet kararlılığını korumak ve kayıt yaptıranların hesap verebilirliğini arttırmak için anahtardır.

Neden son kullanıcılar bakım gerekir

Tanımlama bilgilerinin “hepsine uyar” ifşa edilmesi, özellikle de bireysel kayıt yaptıranlar, potansiyel spama, kimlik avı ve kimlik hırsızlığına maruz kalabilir. Ayrıca, gizlilik, veri koruma, polislik, güvenlik ve kötü amaçlı kullanım ve istismar konusundaki ima nedeniyle, WHOIS son kullanıcılar, özellikle bireysel kayıt yaptıranlar için önemlidir.

At-Large nasıl dahil edilir (ve nasıl dahil olabilirsiniz!)

Büyük Toplum tarafından WHOIS hakkındaki geçmiş yorumları görün Konsolide Politika WG, WHOIS ile ilgili konuları tartışmak için toplanırICANN'ın Whois sitesi